Meme Küçültme Ameliyatı
Hakkında Gerçekçi Bilgiler

Tüm estetik prosedürler hakkında daha detaylı bilgi almak için Op. Dr. Alper Derviş ile iletişime geçin.

Meme küçültme ameliyatı hakkında bilinmesi gereken en temel bilgi izli bir ameliyat olduğudur.

Şekilde de belirtildiği gibi meme küçültme ameliyatında memenin fazla cilt ve meme dokusu daha çok alt kadranlardan olmak üzere çizilen paternler doğrultusunda alınır ve kesi yerleri birleştirildiği zaman ters T şeklinde çizildiği gibi bir iz olur. Ameliyat sırasında estetik bir şekilde dikilmektedir ama ona rağmen bazı vücutların iyileşmesi iyi değildir ve yara izlerinin kabarma ihtimali olabilir.

Ameliyat süreci:
Ameliyat yaklaşık 3 saat civarında süren bir ameliyattır.

Fazla kanı akıtan drenler yerleştirilir .bunlar bir sıkıntı olmadığı sürece ameliyat sonrası 1.gün çıkartılır. Ve hasta ameliyat sonrası 1. Gün taburcu edilir.

Meme başları damarları ve sinirleriyle beraber meme küçüldüğü ve dikleştiği için yukarıya yeni yerine alınıp dikilir.

Meme başlarının bu şekilde taşınması nedeniyle bu besleyen damarların yetmemesine bağlı meme başının çürümesi, nekrozu ya da sinirlerin yetmemesine bağlı meme başının hissiyatının kaybolması riski vardır. Bu risk sağlıklı bir kadında 1000 de 1 civarındadır. Fakat sigara içenlerde damarsal hastalığı,şeker hastalığı olanlarda bu riskler katlanarak artmaktadır. Bu ameliyatta süt bezelerinin ne kadar korunabileceğinin bir garantisi yoktur süt verme ile ilgili bir garanti verilemez.

Ameliyat sonrası minimal asimetri riski her zaman vardır.Yaklaşık 50 cc ye yakın farklılıklar makul sayılır ve ekstra bir düzeltmeye ihtiyaç duyulmaz. Aynı şekilde meme başları ile ilgili de 1 cm’e kadar farklılıklar oluşabilir.

Meme kenarlarında minik potluklar ve dokuları yedirmeden dolayı (10 cm’lik alana 30 cm’lik bir alanı yedirmeye çalışmak) plilenmeler olabilir. Bunlar genelde 6. aya kadar hafiflemektedir. Eğer kalırsa lokal anestezi ile ile minik rötuş işlemleri yapılabilir.

Kesilerin birleştiği orta gergin hatlarda iyileşme problemleri görülebilir ufak iyileşme problemleri ve dikiş açılmaları genellikle pansuman ile takip edilir ve ek bir ameliyata gerek duyulmaz. Ama iyileşme problemi devam eder ise ufak lokal anestezi ile o bölgeye tekrar dikiş atılabilir.

Ameliyat sonrası dik bir meme görüntüsü sağlanır ama bu dik görüntünün ne kadar süreceğinin bir garantisi yoktur. Yıllar içinde vücudumuz yaşlanmaya devam etmektedir. Dolayısıyla bu dik görüntüde herkes için kişisel olmakla beraber hafif gevşemeler olacaktır. Bunun miktarı kişinin memesinin yapısına da bağlıdır.

Ameliyat sonrası süreç:

Ameliyat sonrası 6 hafta ağır kaldırma önerilmez.
6 hafta medikal sütyen ya da desteksiz balensiz sporcu sütyeni kullanımı önerilir.

Op. Dr. Alper Derviş

Bu site ziyaretçilerini bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hiç bir şekilde tanı ve tedavi amaçlı kullanılmamalıdır.Tanı ve tedavi için mutlaka bir doktora başvurunuz.

Copyright © 2023 Op. Dr. Alper Derviş. Her Hakkı Saklıdır.
Konuşmayı Başlat
Whatssapp
Sağlıklı Günler !
Nasıl Yardımcı Olabilirim ?